Искам да поговорим за това как от един малък храст петуния, можете да получите десет. Спестяванията са огромни, тъй като един храст петуния струва няколко лева. Спасявам се с помощта на обикновеното… размножаване с резници.
Още: Как с помощта на олио да се избавите от къртиците в градината?
Още: Засадете тези 7 цветя през юли и ще се изумите от есенната красота в градината си
Петунията лесно се размножава, затова реших, че вместо да харча пари за 10 или 20 храста, мога да постъпя по-хитро. Всяка пролет отивам на пазар, купувам няколко саксии с петунии, оставям ги малко да израснат и престъпвам към важните действия.
Преди всичко, подготвям почвата, подходяща за размножаването на петунията. Обикновено това е субстрат, базиран на торф с добавен перлит (перлитът задържа влагата и почвата не изсъхва толкова бързо). Слагам го в малки чашки от по 100 грама с дренажни отвори. Леко притискам субстрата и поставям чашките в пластмасова кутия за съхранение на плодове или зеленчуци. В долната част на кутията поставям найлон.
Сега е важният момент! Взимам отглежданите от мен петунии и отрязвам резници с дължина 5-7 см. Ако вече има пъпки по издънките, ги отстранявам, така че процесът на вкореняване на резниците да е по-бърз.
Още: Картофите растат двойно повече, ако направите ТОВА навреме
Още: Полейте краставиците с това и само след седмица ще берете реколтата в кофи
Подготовката на резниците за вкореняване е следната: Почиствате долните листа и пъпки (ако има такива). Добре поливате чашите. Поръсвам с коренния стимулант Корневин и засаждам резниците в чашките с почва до нивото на непремахнатите листа.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 растения, които задължително трябва да засеете през юли
Още: Подрежете тези 3 храста през юли и реколтата ще ви изненада
След като всички резници са “прикрепени” в чашките, правя контролно напояване и поставям кутията на най-сенчестото място в оранжерията, за да се вкореняват. Покривам кутията с найлон. В такъв мини-парник се поддържа висока влажност, която е необходима за вкореняването на резниците. Всеки ден трябва да проветрявате мини-парника, за да не провокирате развитието на гъбични заболявания. Когато е необходимо, поливайте резниците.
След 10-14 дни ще се появят първите корени и вече ще можете да увеличите времето за проветряване на парника. Два дни по-късно можете напълно да премахнете покриващия ги найлон. Когато корените напълно изпълнят чашата, петунията може да бъде пресадена в саксия.